Miciny.cz Hafici.cz Konicci.cz

www.utulok-piestany.sk

Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Pozor na množitele

Kdo je množitel

v podstatě ten, komu se nechce moc pracovat a domnívá se, že mu vydělají zvířata a to ještě za předpokladu, že se o ně nebude muset nějak zvlášť starat. Zkrátka z našich čtyřnohých přátel si udělá továrnu na štěňata či koťata a vcelku výnosný job. Po prodeji odmítá dál komunikovat a za prodaná zvířata nést jakoukoliv odpovědnost. Nepozve vás na prohlídku a zvíře vám raději někam donese, v lepším případě před dveře, někdy ani nechce říct, kde chová.

Tito lidé často nemají nejen žádné zkušenosti s chovy, ale snahu naučit se to, neoplývají citem ani soucitem se zvířaty. Zvířata chovají na co nejmenším, často hygienicky závadném prostoru, nedopřejí jim kontakt s lidmi, o nějaké socializace ani nemluvě, krmí nejlacinějšími a často podřadnými granulemi, veterinární péče je nulová, fyzický, psychický a sociální vývoj taktéž, vyjímkou není ani kálení do vlastního pelíšku a další hrůznosti.

Pokud se podaří a některé z těchto zvířat se dostane k "normálnímu" člověku, následuje dlouhá náprava psychicky pochroumané zvířecí dušičky a zdlouhavá léčba u veterinárního lékaře, která stejně často skončí bezúspěšně a smrtí zvířete.

Podle čeho tedy vybírat

Jelikož inzertních serverů s nabídkou prodeje zvířat je víc, jak hub po dešti, je třeba se konkrétně informovat, nejlépe u poradce chovu a dalších kvalitních chovatelů. Zajít se podívat na výstavu kde chovatelé své pejsky vystavují, případně na cvičiště. určitě nedoporučuji sáhnout po prvním inzerátu.

Pozor na fráze: Tohle jsou nadbytečná štěňata nebo koťata, proto nemají papíry. ( Na počtu zvířat ve vrhu nezáleží. Záleží na tom, zda chovatel splnil všechny náležitosti - uchovnění rodiče štěňat nebo koťat, oficiální chovná stanice atd. Podle toho dostanou papíry všechna zvířata nebo žádné.)

                            Nemají papíry, ale jsou čistokrevní ( kde ovšem vezmu záruku, že je zvíře skutečně čistokrevné a že bude v dospělosti odpovídat standardu - výška, váha, srst, povaha atd. Kdo mi zaručí, že se neobjeví genetická vada, což se může stát i v případě papírových zvířat, natož bůhvíjakých)

                             Nechcete - li chodit na výstavy, kupte si mazlíka bez pp ( průkaz původu neslouží jen k výstavám a založení chovné stanice, ale především k dohledatelnosti předků.Možnost navštěvovat výstavy, soutěže a další akce je jaksi navíc. Nechcete - li dříve či později trávit veškeré volné chvíle na veterině, pořiďte si mazlíka a přítele s pp.)

                          Citové vydírání - Jestli mě nikdo nekoupí, nechá mě páníček utratit ( pokud na tohle naletíte, podpoříte množitele, aby ve svém hanebném počínání pokračoval, i když, přiznám se, sama bych udělala cokoliv, aby zvíře od takového člověka co nejrychleji vypadlo a před utracením ho budu bránit zuby nehty. jenže: žádný dobrý veterinář zvíře neutratí, pokud k utracení neshledá dostatečné zdravotní důvody, např. ten můj a mojí Čiky.)

                            Nová rasa, roztomilí čistokrevní mazlíci ( jo, jenže jací a co z nich vyroste :-(. Pokud už se pro takové zvířátko rozhodnete, doporučuji koupit za útulkovou cenu a to ještě tehdy, je - li očkované a splňuje - li minimálně stav, v jakém zvířata nabízejí útulky. V každém případě zapomeňte na to, že máte čistokrevného mazlíka. Existenci rasy, uznané FCI si můžete ověřit u zkušených chovatelů nebo na internetu.)

                           Řízené vrhy, luxusní webové stránky a vyčtenými kynologickými frázemi ( a spoustou nakrytých fen a neudaných štěňat. Bylo by zajímavé zjistit, jak jeden chovatel zvládne postarat se o tolik zvířat a všem věnovat potřebnou péči)

                           Rodiče jsou papíroví, štěňata papíry nemají. ( Proč? Není čas oběhnout si potřebné výstavy a administrativu? Nebo se nechce, protože je ve hře genetická vada, pro kterou by rodiče chovnost stejně nedostali? Takže pozor!)

                             Při rychlém jednání sleva ( Tak to jsme asi v tržnici nebo v bazaru, nikoliv v chovatelské stanici. Cena zvířátka zahrnuje očkování, odčervení a další veterinární náležitosti, krmení, náklady na krytí, administrativu, celkovou péči, ocenění rodičů...je toho dost. každé zvíře má svoji cenu, takže proč by měla jít dolů?!

                           Štěně/ kotě za vysvědčení ( tak to určitě ne. Za vysvědčení dítěti kupte raději plyšáka, ten posedí na gauči i v případě, že dítě omrzí a nikdo z rodiny nebude mít zájem ani čas se mu věnovat. Zvíře je živý tvor, kamarád a člen domácnosti, nikoliv hračka. Žádný dobrý chovatel nebude takový a podobný interát annoncovat.)

                           Štěně/ kotě bez pp na chov ( no comment. Máte co dělat se zaručeným množitelem a s výdělečným podnikem.)

                           Matka momentálně není k vidění (je na veterině, na výstavě, u příbuzných...přijďte se podívat, až bude doma a chtějte ji vidět ve skutečnosti, ne jen na fotce.)

                           Symbolická cena 1000,- Kč ( tisícovka má do symbolické ceny dost daleko a kolik tisíc ještě vydáte, až zjistíte, že má zvíře svrab, zhnisané oči, rýmu nebo genetické vady :-( )

Pokud chcete skutečně zvíře bez pp, poptejte se známých, projděte si internet a zjistěte o prodejci pokud možno co nejvíc. Anebo vybírejte v útulku, tak vám alespoň netají zjištěné vady a vy víte, do čeho jdete.

Další rady k orientaci:

Skuteční chovatelé chovají jen jedno plemeno, nikoliv víc, v případě koček je možné chovat více sobě podobných ras, ale určitě ne čtyří a víc.

Štěňata a koťata jsou k prodeji nejdříve od 3 měsíců.

Dobrý chovatel vám vždycky umožní návštěvu, i několik a není možné, aby vám zvíře někam donesl nebo dokonce poslal poštou!

Odběr po celý rok! To znamená, že fena nebo kočka jsou buď permanentně březí nebo jich má "chovatel" tolik, že po sobě šlapou :-(

Pořádně si zvířata prohlédněte ( zalepené oči, uši, řitní otvor, chování, jak se chovají při krmení a při hrách, pozor na bázlivost, na průjem, kýla, i když tu může někdy způsobit i fena přenášením štěňat a není to nepřekonatelný problém. pak je na místě buď sleva nebo aby chovatel nechat kýlu odstranit... Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc někoho zkušeného, aby vám pomohl zvířátko vybrat.)

Pořádně si prohlédněte chovatelské zařízení a hlavně se nenechte se unést soucitem.

Pokud se rozhodnete nekoupit, nepřistupujte ani na slevu. Takový chovatel totiž chce prodat za každou cenu.

Vždy chtějte vidět rodiče, alespoň tedy matku a vezměte si kontakt i na otce. Pokud vám ho chovatel nebude chtít dát, je to podezřelé.

Pozor na petshopy!

Hodně štěstí při výběru vašeho budoucího chlupatého kamaráda :-))

 

                              

 

 

TOPlist